Search - Ignite Gallery
Search - JEvent Locations
Search - Události - Events
Search - Kategorie - Category
Search - Kontakty
Search - Obsah - Article
Search - Kanály
Search - Štítky
Search - Media
Search - Reporty
 Vytisknout 

Zámeček Pohansko


  • Zámeček Pohansko
  • UNESCO
  • Lednicko-valtický areál
Change location

 

 

 

Pohansko je empírový lovecký zámeček, nacházející se v Lednicko-valtickém areálu, asi 3,5 km jihovýchodně od centra Břeclavi. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Zámeček Pohansko

 

 Autor: HuhulenikVlastní dílo, CC BY 3.0, Odkaz

 

Historie

Zámeček Pohansko nechal postavit v letech 1811–1812 kníže Jan I. z Lichtenštejna. Návrh stavby vytvořil Josef Hardtmuth a Josef Kornhäusel.

V současnosti je zámek majetkem města Břeclavi. V jeho prostorách je od roku 1998 umístěna archeologická expozice břeclavského městského muzea. Jsou zde představeny nálezy z vykopávek stejnojmenného slovanského hradiště, nacházejícího se severovýchodně od zámku.

Zámeček Pohansko

 

Popis

Zámeček Pohansko je stavba obdélníkového půdorysu. Tvoří ji střední patrová budova se symetrickými přízemními trakty po stranách. Celým přízemím procházejí pilířové arkády. V severovýchodním průčelí prvního patra je lodžie s dvanácti iónskými sloupy. Fasáda je zdobena kruhovými medailony a obdélníkovými reliéfy s loveckými výjevy. Jejich autorem byl pravděpodobně vídeňský sochař Josef Klieber.

Zámeček Pohansko

 

Dostupnost

Zámeček se nachází na břehu jezera, tvořeného slepým ramenem Dyje. V blízkosti zámku se nachází Muzeum lehkého opevnění s několika lehkými objekty vz. 37, hraničními zátarasy a zákopy. Zámek je veřejnosti přístupný v sezóně od dubna do října, kdy je zde také v provozu občerstvení.

K zámečku vede několik asfaltových cest, přístupných pro pěší nebo cyklisty. Z Břeclavi k zámku vede zelená turistická značka; délka trasy je asi 5 km z centra města. Kolem zámku také prochází NS Pohansko.

Zdroj: WIKIPEDIA

Zámeček Pohansko

 

Zámeček Pohansko - chýše

 

Zámeček Pohansko - chýše

 

Zámeček Pohansko - Harfa

 

Zámeček Pohansko - Harfa

 

Příloha / Attachment :

Antropologie

Antropologie - detail

 

Bohové a démoni

Bohové a démoni - detail

 

Pohansko - jižní předhradí

Pohansko - jižní předhradí - detail

 

Rekonstrukce v archeologii

Rekonstrukce v archeologii - detail

 

Svatyně a obřady

Svatyně a obřady - detail

 

 

Zámeček Pohansko 4.5 1541 Rating

It’s an ok place to check out. Not missable if you’re visiting the area but check it out if you have time for it.-- Attila Dóri

Castle has been repaired and hosts exhibition. We did not visit it as we were on the bicycles. You can buy there drinks and ice cream.-- Jan Chlapec

Super.👍-- Martin Švrček

Sorry, I don't walk for 3 km through the boring woods to get there, even though there's an asphalted road leading there...-- Jörn Fischer

Awesome place for bike, scooter or walk. Basic refreshments, grill during nice weather weekends.-- Adam Jurák

Webkamera na náměstí TGM v Břeclavi