Search - JEvent Locations
Search - Události - Events
Search - Kategorie - Category
Search - Kontakty
Search - Obsah - Article
Search - Kanály
Search - Štítky
Search - Media
Search - Reporty
 Vytisknout 

Apollónův chrám


  • Apollónův chrám
  • UNESCO
  • Lednicko-valtický areál
Change location

 

 

 

Apollónův chrám je jednou ze salet (drobných staveb) v Lednicko-Valtickém areálu.

Autor: Pudelek (Marcin Szala)Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

 

Poloha a dostupnost

Chrám se nachází na návrší (220 m n. m.) na břehu Mlýnského rybníka, nedaleko silnice spojující města Lednice a Břeclav (parkoviště naproti kempu Apollo). Okolo chrámu vede značená turistická trasa spojující města Lednice a Valtice, ve vzdálenosti cca 1,5 km je železniční zastávka "Lednice rybníky" (Trať 247 Břeclav – Lednice)

Apollónův chrám

 

Historie a popis

Nedaleko odsud stával dříve Chrám Múz, vyzdobený sochami od Josefa Kliebera. Počátkem 19. století byl zrušen a výzdoba byla převezena do tohoto nově postaveného chrámu z let 1817-19, zasvěceného antickému bohu Apollónovi. Chrám je vystavěn v té době oblíbeném Empírovém stylu, který je příznačný i pro některé další stavby v Lednicko-Valtickém areálu.

Apollónův chrámNejvýraznějším prvkem přední strany je osm (+2) dórských sloupů, za nimiž je mytologický výjev boha Apollóna na slunečním voze. V horní části chrámu jsou sochy z Chrámu Múz - uprostřed je skupina amoretů s Apollonovou lyrou a po stranách jsou 2 dvojice soch, znázorňující múzy. Na vrcholu chrámu je klasicistní zábradlí, protože střecha dříve sloužila jako vyhlídka, na kterou vede točité schodiště.

V posledních letech chrám prošel rekonstrukcí. Objekt je nyní oplocen a interiéry - vyhlídková terasa s dalekohledem - jsou veřejnosti přístupné na požádání dle informací na oficiálních webových stránkách www.chram-apollo.cz

Zdroj: WIKIPEDIA

Apollónův chrám | Tři Grácie - video

„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde